The official opening of Cinema City Festival is on 14th of June, with the beginning at 7 p.m., at SNP.
After the opening of the festival, projections that are to be realized according to the timetable should follow.
The following timetable is for movies that are to be shown at SNP.
TIMETABLE: (you can see the timetable here)
Opening: 19h
20:15 Nije kraj / Will Not Stop There, Vinko Brešan, 112 min, Cro/Ser: 2008, premiere, Balkan Buster
22:30 Ništa lično / Nothing Personal / Ničogo ličnogo, Larisa Sadilova, 94 min, Russia: 2007, premiere, Exit Point
Sunday, June 15
15:30 Snovi /Dreams / Ahlaam, Mohamed Al Daradji, 110 min, Iraq: 2005, rerun, Democracy Export – Import
18:00 Biro za izgubljene stvari / Lost & Found, Svetislav Prelić, 90 min, Serbia: 2007, National Class
20:15 Balast / Ballast, Lance Hammer, 96 min, SAD: 2008, premiere, Exit Point
22:30 Divizions/ Divizions, Donald Mugisha (Yes! That’s Us!), 89 min, Uganda: 2008, premiere, Exit Point
Monday, June 16
15:30 Ratne trake / War Tapes, Deborah Scranton, 97 min, SAD: 2006, rerun, Democracy Export – Import
18:00 Princ od papira / The Paper Prince, Marko Kostić, 90 min, Serbia: 2006, National Class
20:15 Šahida: Alahove neveste / Shahida: Brides of Allah, Natalie Assouline, 76 min, Israel: 2008, premiere, Exit Point
22:30 Miloš Branković / Who the Fuck is Miloš Branković?, Nebojša Radosavljević, 90 min, Serbia: 2008, National Class
Tuesday, June 17
15:30 Loš Vudu / Bad Woodoo’s War, Deborah Scranton, 60 min, SAD: 2008, rerun, Democracy Export-Import
18:00 Pusti pravog unutra / Let The Right One In / Lat den ratte komma in, Tomas Alfredson, 114 min, Sweden: 2008, premiere, Exit Point
20:15 Noćni bufalo / The Night Buffalo, El Bufalo de la noche, Jorge Hemandez Aldana, 90 min, Mexico: 2007, premiere, Exit Point
22:30 Umetnost negativnog razmišljanja / The Art of Negarive Thinking / Kunste a tenkenegativ, Bard Breien, 79 min, Norway: 2006, first rerun, Exit Point
Wednesday, June 18
15:30 Zelena ribica / Green Fish / Chorok mulkogl, Chang dong Lee, 111min, J. Korea: 1997, rerun, Chang dong Lee
18:00 Neverovatna istina o kraljici Rakeli / The Amazing Truth AboutQueene Raquela, Olaf de Fleur Johannesson, 80 min, Island: 2008, premiere, Exit Point
20:15 Šangajski trens / Shangai Trance, David Verbek, 100 min, Holland: 2008, premiere, Exit Point
22:30 Čitulja za Eskobara / Obituary for Escobar, Milorad Milinković, 90 min, Serbia: 2007, National Class
Thursday, June 19
15:30 Pepermint slatkiš / Pepermint Candy / Bakha Satang, Chang dong Lee, 129 min, J. Korea: 1999, rerun, Chang dong Lee
18:00 Četvrti čovek / The Fourth Man, Dejan Zečević, 107 min, Serbia: 2007, National Class
20:15 Na lepom plavom Dunavu / The Beautiful Blue Danube, Darko BAJIĆ, 112 min, Serbia: 2008, National Class
22:30 PVC-1, Spiros Stathoulopoulos, 85 min, Columbia: 2007, premiere, Exit Point
Friday, June 20
15:30 Oaza / Oasis / Oh Ah shisoo, Chang dong Lee, 132 min, South Korea: 2002, rerun, Chang dong Lee
18:00 7bilijarskih stolova / 7 Billiard Tables / Siete Mesas de billiar frances, Gracia Querejeta 116 min, Spain: 2007, premiere, Exit Point
20:15 Ljubav i drugi zločini / Love and Other Crimes, Stefan Arsenijević, 106 min, Serbia: 2008, premiere, National Class
22:30 Pesma vrabaca / The Song of Sparows / Avaze gonjeshk– ha, Majdi Majidi, 96 min, Iran: 2008, premiere, Exit Point
Saturday, June 21
15:30 Tajni zrak / Secret Sunshine/ Milyang, Chang dong Lee, 142 min, South Korea: 2007, rerun, Chang dong Lee
18:00 Čarlston za Ognjenku / Charlston & Vendetta, Uroš Stojanović, 95 min, Serbia: 2008, National Class
2O:15 AWARD CEREMONY
22:30 CSNY: Deja vu, Neil Young, 96 min, SAD: 2007, premiere, Planet Rock